Instrumenty perkusyjne są prawdopodobnie najliczniejszą grupą instrumentów muzycznych. Mówiąc o perkusji, zazwyczaj myślimy o akustycznym zestawie perkusyjnym, złożonym z bębnów, werbli czy talerzy, jednak należy wiedzieć, że do grania na perkusji i nagrywania ścieżek rytmicznych, perkusja akustyczna wcale nie jest niezbędna, ponieważ możemy używać różnego rodzaju perkusjonaliów. Perkusjonalia to mniejsze, często pojedyncze instrumenty perkusyjne, które różnią się między sobą konstrukcją, rozmiarem oraz brzmieniem. Doskonale sprawdzają się one do nagrywania ścieżek rytmicznych w domowym zaciszu, gdzie gra na perkusji akustycznej jest niemożliwa ze względu na niewielką ilość wolnego miejsca, niemożność głośnej gry, czy ze względu na budżet, bowiem podczas kiedy koszt perkusji akustycznej na początek oscyluje w okolicach tysiąca złotych, tak wiele perkusjonaliów kupimy już za około 20-30zł, dzięki czemu za stosunkowo niewielką kwotę możemy złożyć zestaw o bardzo szerokim spektrum brzmieniowym.

NIEWIELKIE INSTRUMENTY

Jak wiadomo, perkusjonalia skupiają wokół siebie bardzo dużą ilość różnorodnych instrumentów. Jeśli szukamy odpowiednich egzemplarzy do nagrywania, warto rozpocząć poszukiwania wśród tanich, niewielkich instrumentów. Jednymi z najczęściej wybieranych instrumentów wśród perkusjonaliów są shakery, czyli wszystkim dobrze znane grzechotki. Świetnie sprawdzają się one do tworzenia charakterystycznego, rytmicznego tła. Ich brzmienie zależy przede wszystkim od tego z jakiego materiału są wykonane, oraz od tego jakiej wielkości drobinki znajdują się wewnątrz. Jeśli zależy nam na większej różnorodności brzmienia, wystarczy zdecydować się na wybór dwóch zupełnie różnych egzemplarzy. Innym bardzo popularnym instrumentem jest tamburyno, którego można używać w tradycyjny sposób, lub przyczepiając je sobie do stopy, wybijając rytm przy jednoczesnej grze na innym instrumencie, na przykład na gitarze. Tamburyna mogą różnić się między sobą konstrukcją, na przykład ilością metalowych elementów. Ponad to możemy znaleźć zarówno tamburyna, na których gra się uderzając nimi o dłoń, jak i takie, które na wierzchu posiadają powłokę podobną do tej która obecna jest w bębnie. Dzięki temu możemy uderzać w tamburyno, uzyskując większe możliwości brzmieniowe. Jeśli poszukujemy instrumentów w formie bębnów i nadal zależy nam na tym by były stosunkowo niewielkie, dobrym wyborem będą bongosy, które charakteryzują się bardzo przyjemnym, ciepłym brzmieniem.

CAJON I DJEMBE

Perkusjonalia to oczywiście nie tylko bardzo małe instrumenty, ale także większe konstrukcje, które doskonale sprawdzą się zarówno podczas sesji nagraniowych jak i na scenie. Przykładem może być cajon, czyli drewniane pudło na którym zazwyczaj gra się siedząc na nim i stukając w niego dłońmi. Wpływ na brzmienie cajonu ma wiele czynników, takich jak rozmiar instrumentu, czy materiał z jakiego jest on wykonany. Ponad to możemy z czasem dokupić także stopę perkusyjną, która będzie uderzała w ścianę instrumentu, dzięki czemu będziemy w stanie tworzyć bardziej skomplikowane sekcje rytmiczne. Chętnie wybieraną alternatywą dla cajonu jest djembe czyli bęben o dudniącym, ciepłym brzmieniu, bardzo chętnie wybierany przez muzyków gustujących w reggae. Djembe świetnie odnajduje się w wielu innych odmianach muzyki akustycznej, takich jak pop, rock czy blues.