Homerecording, czyli nagrywanie muzyki w domowym zaciszu to coraz bardziej popularne zajęcie wśród muzyków. Wpływ na ta popularność ma między innymi fakt, że w sklepach muzycznych coraz łatwiej można znaleźć sprzęt do nagrywania, który pomimo stosunkowo niskiej ceny pozwoli nam nagrać dźwięk w wysokiej i bezszumowej jakości. Ponad to nagrywając muzykę w domu możemy nie tylko dobrze się bawić, ale także sporo nauczyć. Sam sprzęt do nagrywania to jednak nie wszystko, ponieważ trzeba wybrać także odpowiednie instrumenty do nagrywania. Wielu muzyków ma w tej kwestii największy problem z perkusją, ponieważ akustyczny zestaw perkusyjny jest duży i głośny, przez co osoby z mniejsza ilością miejsca oraz te mieszkające w bloku nie mogą sobie pozwolić na grę na tego typu instrumencie. Na szczęście instrumenty perkusyjne są bardzo różnorodne i wcale nie potrzebujemy dużego akustycznego zestawu do tworzenia ścieżek rytmicznych.

AKUSTYCZNE BRZMIENIA

Jeżeli interesują nas akustyczne brzmienia i szukamy głównego instrumentu który będzie się charakteryzował wysoką jakością dźwięku oraz bogactwem brzmień, bardzo dobrym wyborem będzie cajon. Instrument ten najczęściej występuje w postaci drewnianego pudła, a gra polega na siedzeniu na nim przy jednoczesnym stukaniem w cajon dłońmi. Tak oczywiście najczęściej gra się na cajonie na żywo, ale w naszym własnym studiu nagrań nikt nam nie może narzucać sposobu gry. Dobrze wykonany cajon oferuje inne brzmienie w zależności od tego w która jego cześć uderzymy. Możemy także połączyć go ze stopą perkusyjną, używając jej przy jednoczesnym stukaniem w cajon dłońmi. W ten sposób będziemy mogli tworzyć bardzo skomplikowane rytmy. Dobrą alternatywą dla cajonu jest djembe, czyli bęben wykorzystywany najczęściej w muzyce reggae. Djembe charakteryzuje się ciepłym i dudniącym brzmieniem które również zmienia się w zależności od tego gdzie uderzymy. Im bliżej środka naciągu będziemy uderzać, tym brzmienie będzie cieplejsze i bardziej basowe. Warto zaznaczyć, że choć cajon często kojarzony jest z muzyką flamenco a djembe z reggae, to doskonale pasują one do absolutnie każdego gatunku muzycznego, a połączone ze sobą będą oferować jeszcze lepsze wrażenia brzmieniowe. Tworząc ścieżki perkusyjne nie musimy jednak ograniczać się wyłącznie do akustycznych brzmień.

ELEKTRONICZNE BRZMIENIA

O ile perkusja akustyczna jest instrumentem bardzo głośnym, przez co nie każdy muzyk może sobie pozwolić na grę na niej, tak zupełnie inaczej jest w przypadku jej elektronicznej odpowiedniczki. Perkusja elektroniczna jest o wiele bardziej cicha, a jej głośność sami możemy sobie ustawić, co już jest wystarczającym powodem by zainteresować się jej wyborem w formie alternatywy dla perkusji akustycznej. Dodatkowo już tańsze modele oferują wiele wysokiej jakości brzmień i efektów które są wbudowane w główny moduł, a to z kolei docenią muzycy którym zależy na bardzo dużej różnorodności brzmienia. Ponad to za wielki plus należy zaliczyć także komfort w trakcie nagrywania. Wystarczy bowiem podłączyć instrument do komputera i rozpocząć nagrywanie bez obaw o to, że zarejestrowane zostaną jakieś inne dźwięki niż te pochodzące z naszej perkusji. Nie potrzebujemy więc mikrofonów, których w przypadku nagrywania perkusji akustycznej powinien być cały zestaw, więc tym samym oszczędzamy zarówno miejsce jak i pieniądze. W temacie większej ilości miejsca warto zaznaczyć także, że perkusję elektroniczną można łatwo złożyć, więc nie będzie zajmować zbyt dużo miejsca w razie kiedy będziemy chcieli ją przetransportować w inne miejsce (https://muzyczny.pl/119578g_Instrumenty-perkusyjne-Perkusje-elektroniczne.htm).