Homerecording, czyli nagrywanie muzyki w domowym zaciszu to zajęcie, które w ostatnim czasie cieszy się dużą popularnością, a wszystko wskazuje na to, ze ten trend będzie się poszerzał. Nic w tym dziwnego, bo wiem o ile dawniej nagrywanie muzyki było związane najczęściej z wizytami w studiu nagrań, tak dziś producenci tworzą zaawansowany sprzęt za pomocą którego muzykę możemy nagrać w domu, mając pewność, że dźwięk będzie czysty. Dzięki tak dużej konkurencji ze strony różnych firm, poszczególny sprzęt do nagrywania możemy kupić za stosunkowo niską cenę. Rejestrując kompletne nagrania z wykorzystaniem różnych instrumentów, warto pamiętać także o linii perkusyjnej, która nada rytm całości. Nie jest to co prawda konieczne, jednak nagranie z perkusją zawsze jest bardziej kompletne. Jakie instrumenty sprawdzą się najlepiej?

INSTRUMENTY PERKUSYJNE

Instrumenty perkusyjne najczęściej kojarzą nam się z instrumentem takim jak perkusja akustyczna, jednak jest ona duża i bardzo głośna, przez co niewiele osób może sobie pozwolić na granie na niej we własnym pokoju. Są na szczęście znacznie mniej hałaśliwe instrumenty. Perkusja elektroniczna w bloku będzie na tyle cicha, aby móc na niej grać bez obaw o to, że będziemy niepokoić sąsiadów. Jest to doskonały instrument do tworzenia i nagrywania ścieżki rytmicznej, ponieważ możemy go podłączyć do komputera i od razu możemy rozpoczynać nagrywanie. To od nas zależy jaką głośność będzie posiadała perkusja i my sami możemy zaprogramować jej brzmienie. Jeśli lubimy brzmienia eksperymentalne, możemy z powodzeniem wykorzystywać wtyczki VST oferujące różnego rodzaju efekty przestrzenne, takie jak reverb czy delay. Oczywiście elektroniczna perkusja nadal jest instrumentem o sporych gabarytach, choć nie tak dużym jak perkusja akustyczna. Jeśli jednak zależy nam na tym aby nasz instrument zajmował mało miejsca, doskonałą alternatywą będzie pad perkusyjny elektroniczny, który posiada kilka wydzielonych części w które możemy uderzać pałkami perkusyjnymi, uzyskując w ten sposób inne brzmienie. Co więcej, brzmienia poszczególnych części możemy zmieniać w zależności od tego jakie znajdują się w bazie instrumentu, a niektórzy producenci oferują dodatkowe brzmienia, które możemy za darmo pobierać i wgrywać do swojego pada perkusyjnego. Taki instrument doskonale sprawdza się w domowych warunkach, ponieważ jest niewielki, bardzo cichy, łatwy w obsłudze i oferuje duże możliwości. Jedyną wadą takiego sprzętu jest fakt, że brzmienia akustyczne nie są aż tak naturalne i głębokie jak typowe bębny akustyczne.

PERKUSJONALIA

Nie jesteśmy ograniczeni jedynie do instrumentów elektronicznych, ponieważ do wyboru mamy także pomniejsze instrumenty akustyczne, znane pod nazwą perkusjonalia. Posiada je w swojej ofercie każdy dobry sklep muzyczny, ponieważ do perkusjonaliów można zaliczyć nawet niewielki shaker. Takie małe instrumenty doskonale sprawdzają się do nagrywania ścieżek rytmicznych w domowym zaciszu, a jeśli chcemy, możemy nałożyć na siebie kilka instrumentów, nagrywając jeden z nich, a następnie kolejny, aby linie perkusyjne się na siebie nakładały. Jeśli wolimy nieco większe instrumenty o głębokim brzmieniu, doskonałym wyborem będzie cajon, czyli drewniane pudło w które uderza się dłońmi. Dobrze wykonany cajon posiada inny charakter brzmienia w zależności od tego w którą ściankę uderzymy, a to daje spore możliwości podczas nagrywania. Innym ciekawym instrumentem jest djembe, czyli bęben chętnie używany w muzyce reggae, który bardzo dobrze sprawdza się także w wielu innych gatunkach muzycznych.